Záchranná expedícia SVIŠŤ žiakov ZŠ na Ulici 8. mája vo Svidníku

Pred dvoma týždňami sme vyrazili na záchrannú expedíciu SVIŠŤ do Tatier. V ruke s tatranskými denníkmi, so splnenými prvými „svišťovkami“ (úlohami) a nabalenými taškami sme sa lúčili.

Pred autobusom stáli ustarostení rodičia, ktorých sme napomenuli, aby nás nerušili počas týždňovej expedície, veselo sme im zamávali a zakričali „Hora, hora, hora, hej, už ideme do Tatier!“. Po veľkej historickej ceste Via Magna, ktorú sme začali hrou na dostihy – štartujeme, zákruta vľavo, vpravo, dvojitá i trojitá prekážka, tribúna detí, veľká mláka, kopa lístia, sme sledovali a prekonávali všetky nebezpečné prekážky v Makovickom panstve, v kráľovskom meste Bardejov, Stará Ľubovňa. Zastavili sme sa na Kežmarskom hrade, kde sa nám veľmi páčili exponáty z rôznych remeselníckych cechov. Dorazili sme do Tatranskej Lomnice a vyhli sme sa  macovi Brunovi, ale iba hlave rodiny. Mama  Hedviga s malými nezbedníkmi sa na nás prišla pozrieť v noci k ubytovni. Ujo Martin nám zabezpečil návštevu Astronomického ústavu. Kedysi bol tiež žiakom našej školy a teraz má na starosti veľké konferencie o nekonečnom vesmíre. Uf, to je asi veľká fuška. My sme zažili svoju fušku na celodennej túre na Popradské a Štrbské pleso. Prechádzali sme aj pásmom kosodreviny a videli sme úkryty našich prvých zachránených svišťov. Palce sme držali horolezcom na skalách a záchranárom vo vrtuľníku.  Na Symbolickom cintoríne nám bolo trocha smutno.

PREZERALI SI STARÉ LYŽE

Na Hrebienok sme sa vyviezli pozemnou lanovkou a cestovali sme elektrickým vláčikom. To bol zážitok. A videli sme aj najvyšší Gerlach, Bilíkovú chatu, ktorú sme si my premenovali na Bylinkovú. Zašli sme si aj do krásneho múzea TANAP. Mali sme chuť si aj zalyžovať a tak nás pani učiteľky zaviedli do nového múzea SKI. Ale na takých starodávnych lyžiach a saniach, aké boli tam,  by sme sa už my možno nevedeli lyžovať. Večer nás navštívil horský vodca a rozprával nám o záchranných akciách v horách. Nasmiali sme sa, až nás bruchá boleli, pretože nám hovoril aj o veľmi smiešnych zážitkoch. Ako v rozprávke to vyzeralo v Belianskej jaskyni. Veľa, veľa schodov. Posledný večer sme v Tatrách objavili nové talenty v programe „Izba baví izbu“. Za mnoho zachránených svišťov, za odvahu, priateľstvo, pomoc jeden druhému a za prekonané prekážky sme dostali aj odmeny. V piatok sme sa najviac tešili, že svoje pekné zážitky vyrozprávame doma. „Hora, hora, hora, hej, už sme prišli my z Tatier.“

Tretiaci a štvrtáci, pani učiteľky a pani zástupkyňa zo ZŠ na Ulici 8. mája vo Svidníku. 

Autor: ZŠ 8. mája
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.