Ženy z charity vyrábajú unikátne bábky a kabelky

 Vo svidníckej charite vyrábajú unikátne kabelky a bábiky z látok. Medzi bábkami sú aj mnohé osobnosti. Ak im pomôžete nepotrebným oblečením, budú vám vďačné. Potešia sa však aj keď prispejete látkami.

Vo svidníckej charite žije stále do osem žien skúšaných životom. Mali sme možnosť neraz sa oboznámiť s denným režimom klientok, ktoré tam našli svoje útočisko i domov v jednom. V rámci svojich pracovných terapií vyrábajú rôzne látkové kabelky a bábiky, používajú pritom rozličné techniky. Základom výroby je látka, možno pre iných nepotrebná. Oni si však vážia každučký jeden kúsok, ktorý dostanú. Vedia ho efektívne využiť, kreatívne spracovať a originálne zakomponovať do výrobku. „Klientky Domu sv. Faustíny - domova na polceste sa denne zúčastňujú pracovnej terapie, ktorá spočíva vo výrobe dekoratívnych predmetov, šití kabeliek  a bábik. Pracovná terapia v DsF- domove na polceste prebieha každý pracovný deň od 8.00 do 10.00 a od 13.00 do 15.00 hod. pod odborným vedením ergoterapeutky,“ potvrdila vedúca Helena Paňková. Klientky sú zaradené do jednotlivých skupín pracovnej terapie na základe svojich záujmov, schopností, zdravotného stavu. „Vďaka tomu majú možnosť zvyšovať a udržiavať svoje pracovné návyky a zručnosti a integrovať sa tak do pracovného procesu.“ Snažia sa dať ergoterapii nový rozmer a nevyužívať ju iba ako prostriedok na využitie voľného času klientok, ale dať klientkam možnosť a motiváciu na možné zapojenie sa do pracovného procesu. „Dvom klientkam sa to už podarilo, zamestnali sa v odevnej firme vo Svidníku ako šičky na trvalý pracovný pomer. Tešíme sa spolu s nimi.“

ŠIJÚ BÁBKY OSOBNOSTÍ

Medzi bábkami nechýbajú rôzne osobnosti či už z verejného alebo duchovného života. Najnovšie však do zbierky pribudli bábky s podobou pápeža, arcibiskupa, biskupov a kňazov gréckokatolíckej cirkvi. Vidieť ich môže každý, kto vstúpi do tohto domu, lebo sú umiestnené hierarchicky vo vstupnej chodbe. „Všetci sú pospájaní stužkou, ktorá symbolizuje to, že kňaz je mostom medzi nebom a zemou. Klientka Janka  vie podľa fotky  nakresliť podobizne ľudí, a nám sa zdá, že aj v tomto prípade jej to opäť vyšlo a všetci sa na seba podobajú,“ tvrdí vedúca. Ide im to skvelo, ich práca je unikátna a venujú sa tomu precízne. Vďaka prezentácii výrobkov a darom sa im na letných trhoch podarilo zarobiť financie a dostať na výlet. „Dámy si zakúpili pekné kabelky a my len tak, z lásky, sme darovali  dekoratívne predmety každému, kto sa pri nás zastavil a obdivoval šikovnosť našich klientok. Bola to pre nás veľmi pekná skúsenosť, za ktorú ďakujeme organizátorom tohto pekného podujatia. Peniaze, ktoré sme získali  za ponúkané výrobky boli použité  pre klientky, ktoré sa zúčastnili  6. júla 2013 spolu s farníkmi dekanátu Svidník a Giraltovce  v bazilike Zosnutia presvätej Bohorodičky na Fatimskej sobote v Ľutine,“ povedala nám.

VYRÁBAJÚ AJ DEKORAČNÉ PREDMETY

Okrem látkových výrobkov vedia vytvoriť rozličné typy dekoračných predmetov zhotovených priamo v Gréckokatolickej charite Svidník. Sú to ozdoby z papiera, ako obrúsky či labute ale vedia vytvoriť aj čokoľvek iné. S vedúcou zariadenia a animátorkou Vierou Antošovou, ktoré sa ženám sústavne venujú, unikátnu bábku už vyrobili špeciálne pre primátora či gréckokatolíckym kňazom ako darček. Majú ich „vyložených“ aj pri vstupe do ich zariadenia, ktoré je pre nich domovom. Snažia sa ich väčšinou vyrobiť tak, aby mali podobizeň. Okrem nich však vystavujú bábiky, ktoré môžu byť či už na okrasu na výzdobu bytu alebo na hranie pre deti. Kabelky si u nich môžete tiež zaobstarať ako darček, ktorý určite poteší každú ženu. 

Autor: mc
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.