Pomôže dvojročnému dievčatku! Zbierajte plastové vrchnáky

 Ak budete chcieť vyhodiť vrchnáky z plastových fliaš, porozmýšľajte nad ich odkladaním. Ich zbierkou totiž môžete pomôcť dobrej veci. Prispejete nimi na rehabilitačnú liečbu chorému dievčatku.

 

Zbierkou vrchnáčikov môžete pomôcť malej Leuške Jesenskej. Jej rodičia  prosia o pomoc pre svoju dvojročnú dcérku. „Narodila sa predčasne v 30. týždni a to veľmi poznačilo jej zdravotný stav. Hneď po narodení mala silné krvácanie do mozgu. Kvôli nedostatku kyslíka sa od začiatku nevyvíjala ako zdravé dieťa. V 8 mesiacoch dostala epilepsiu, ktorá ju brzdí v motorickom aj mentálnom vývoji,“  prezradila jej mama. Má aj diagnózu Detskej mozgovej obrny a kvadruparézu.  Je to však zlaté a usmievavé dievčatko, ktoré potrebuje možno i vašu pomoc. „Veľmi by som si priala, aby sa nemusela na svet pozerať iba poležiačky. Napriek tejto veľkej nádielke chorôb sa nevzdávame a veríme, že nezostane navždy uväznená iba v ležiacej polohe. Ako rodičia sme skúsili všetko možné,“ uvádza ďalej. Podľa ich slov už bola na terapiách v Dunajskej Lužnej, Adeli Centre na rehabilitačnom pobyte. Doteraz spolu chodia na rôzne procedúry, terapie, zúčastňujú sa cvičení a podrobujú sa liečbe. Terapie financujú väčšinou zo svojich vlastných ušetrených zdrojov, ktoré sa však rýchlo míňajú. Aj ľudia prispievajú. Momentálne je rodina v neľahkej finančnej situácii, mamička je na materskej, otec bez práce. Okrem Ley sa starajú o ďalšiu dcérku -  Simonku. „Stále sú to iba malé pokroky, ktoré boli riadne vydreté. Napriek tomu bojujeme a snažíme sa stále smiať, lebo smiech lieči. A čo je podstatné, nie sme na všetko sami.“ Rodina, priatelia a Leina sestra Simonka sú pre ňu hnacím motorom. „Ale predsa, to najdôležitejšie, čo nám pomáha, je to, že nad nami je niekto najvyšší, ktorý nám dáva silu ísť ďalej a vieru, že raz bude toto všetko iba zlý sen,“ dodáva vďačne a s vierou v srdci.

ZBIERALI AJ VO SVIDNÍKU ČI VYŠNOM MIROŠOVE

So zbieraním plastových uzáverov bola zvlášť šikovná Janka Petriková, podarilo sa jej ich nazbierať niekoľko vriec. So svojou aktivitou a prejavom pomoci začala náhodou prostredníctvom internetu. „Čo sa týka zbierky plastových vrchnákov, začala sa tak, že som vyvesila na moju stránku, skupinu a profil výzvu a dobrí ľudia sa vždy nájdu. V našej obci ich ľudia zbierali, v mojej práci a aj mama, ktorá pracuje v nemocnici, mi niečo pomohla vyzbierať. Všetci, ktorí zbierali, prispeli k tomu, k čomu som sa dostala len úplne náhodou cez Facebook.“ Raz objavila na tejto sociálnej sieti informáciu s prosbou. „Tak som sa toho chytila a začala zbierať.“ Kládla postupne vrchnák ku vrchnáku a podarilo sa jej nemálo vyzbierať,  pomohli a ruku k dielu však priložili i ďalší dobrí ľudia, ktorých pribúdalo. Všetky vrchnáky nepočítala, ale bolo ich viac, než dosť. „Vo Svidníku mi pomohla pani Anna Pagáčová, priniesla mi dve veľké plné tašky a Anna Jackaninová - Kurucová, ktorá vyhlásila zbierku v robote a doniesla 6 tašiek. Taktiež vo svidníckom starobinci vyzbierali 4000 vrchnákov. V nemocnici niečo tiež postupne nazbierali a podobne aj u nás v práci. Podarilo sa mi zohnať jednu veľkú krabicu, v ktorej bolo približne 5000 vrchnákov. Všetko presne spočítané síce nemám, ale nie je toho málo, dokonca viac, než som dúfala. Odviezla som to malej Leuške  priamo domov a stretla sa s jej mamkou. Je to krásna rodinka.“ Jana tvrdí, že to malej môže pomôcť preplatiť liečbu. Za vyzbierané plastové uzávery má byť zbernými surovinami vyplatená finančná čiastka, ktorá zrejme pokryje náklady na rehabilitáciu.

ZBIERKA KONČÍ V OKTÓBRI, V MÁJI BUDE NOVÁ

Zbierka končí koncom októbra, dovtedy môžete viečka zbierať. Ďalšia opäť začne začiatkom mája. „Z dôvodu skladovania musia túto zbierku na tieto mesiace pozastaviť, ale od mája zase začína nová. Preto vás chcem poprosiť, aby ste neprestávali zbierať štuplíky. Každá kvapka v mori sa počíta! Pre nás znamenajú len odpad, pre iných nádej. Verím, že opäť sa nám niečo podarí vyzbierať,“ avizuje Jana. „Touto cestou by sme sa vám všetkým chceli veľmi poďakovať za to, že ste sa zapojili do tejto akcie Štuplíky pre Leu. Veľmi si vážime každý štuplík, ktorý sme od vás dostali! Každé euro, ktoré za nich dostaneme, chceme investovať do liečenia našej dcéry, aby mohla robiť pokroky. Veríme, že sa jej zdravotný stav aspoň o niečo môže zlepšiť,“ píše na sociálnej mama Ley. Ak Vás zaujal jej príbeh, môžete kliknúť na jej web: http://www.leuska.estranky.sk/ alebo navštívte Facebookovskú stránku Zbierka pre Leušku. Môžete sa zapojiť a pomôcť aj zbieraním vrchnáčikov pre Leušku. 

Autor: mc
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.