Deti siahajú po drogách už na základnej škole

Žiaci na ZŠ zložili sľub protidrogového šerifa a všetci si zo sebou odniesli aj informačnú brožúrku o škodlivosti drog

 Peter Remper z občianskeho združenia Slovensko bez  drog bol na školách vo Svidníku a hovoril deťom o hrozbe z drog. Deti siahajú po drogách už v tak rannom veku. 

 

„Zo skúseností, s ktorými sa stretávam v živote, viem, že niektoré deti siahnu po droge, keď máme na mysli hlavne legálne návykové látky ako alkohol a cigarety, ako vstupnej bráne k pouličným drogám. Najviac rozšírená je marihuana, ale takmer vždy sú pred tým cigarety a alkohol,“ informoval R. Remper. Prečo deti siahajú po omamných látkach? „Tu by bolo dobé urobiť širší prieskum mienky žiakov. Dávam túto otázku na prednáške a žiaci odpovedajú - z nudy, zvedavosti, chce sa zbaviť nechcených alebo získať iné pocity, ktoré teraz nevie dosiahnuť. A pravdepodobne sú to problémy, ktorých sa akosi nevie zbaviť,“ uviedol Remper. Prevencia ohľadom drog je dôležitá podľa Rempera práve na základných školách. „Tu sa môže veľa urobiť z pohľadu vedomostí a vedomosti môžu deti použiť v živote a žiť život bez drog. Minule bol so mnou na viacerých prednáškach jeden známy basketbalista - prišiel inšpirovať deti k športu, on sa opýtal detí na konci prednášky: 'Deti, kto si myslí, že drogy nie sú potrebné pre život?' Možno nebudete veriť, ale všetky deti zodvihli ruku. Deti presne vedia, čo nie je správne a čo je správne,“ povedal Remper. Vraví, že aj rodičia by sa mali s deťmi rozprávať o škodlivosti drog. „Rozhovor je vždy dobrá činnosť. Rozprávať je ale iba jedna časť komunikácie - zišlo by sa aj načúvať, o čom ten druhý človek rozpráva.

Problém je, keď rodič nemá čas, informácie, prípadne sa spolieha, že niekto iný to za neho vyrieši.“ Cieľom prednášok je informovať, prečo drogy škodia. (ver)

Autor: V. Čorňáková
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.