V malej dielni vo Svidníku plnia nevestám ich sny

Úchvatné diela šijú v malej svidníckej dielni

Máj lásky čas je už za dverami. Obdobie svadieb je už tu. Svadobné šaty šije aj Maroš Vachna so svojim tímom.

Všetko sa to začalo tak, že keď sa išiel ženiť, salóny v tom čase neponúkali predaj šiat, iba zapožičanie väčšinou starších niekoľkoročných modelov. To ich spoločne s manželkou  podnietilo k tomu, aby si otvorili svoju vlastnú dielňu. „Chceli sme niečo iné, čo tu ešte vtedy nebolo. Nezameriavali sme sa len na konkrétnych zákazníkov, ale usilovali sme sa osloviť skôr salóny. Také boli naše začiatky...,“  zaspomínal si Maroš Vachna.

Za každým dielom sú však ruky šikovných žien. „Málo krajčírok dnes robí vo svojom obore, mnohé utekajú zo Slovenska preč. Vyberáme si šičky, ktoré majú hlavne chuť pracovať, rozvíjať sa, vedia šiť dobre a rozumejú detailom. U nás ovládajú ženy akoby viac profesií v jednom. Myslím si, že sú v práci spokojné a aj ja, je to teda vzájomné,“ pochvaľuje si svoje pracovníčky. Ich spoločná práca je výsledkom nádherných šiat. O vybavovanie a napĺňanie prianí zákazníčok sa stará i ďalšia členka tímu, fotografka Valika Ripperová.

HLAVNÉ SLOVO MAJÚ VŽY NEVESTY

Modely pre budúce nevesty a ženám pri ďalších slávnostných príležitostiach šijú na mieru. Sú z vysokokvalitných materiálov a vytvorené podľa predstáv zákazníčok, inšpirujú sa ich vlastnými potrebami.  „To robí každé šaty unikátnymi a jedinečnými. Hlavnou prioritou je náš zákazník, ktorý k nám môže prísť s konkrétnou predstavou svojich vysnívaných šiat, má možnosť vybrať si niektoré z našich už navrhnutých šiat alebo si nakombinovať jednotlivé modely presne podľa svojich predstáv a vkusu, a tie sú u každého iné,“ uviedol Maroš Vachna. Nesnažia sa kopírovať iné značky, ale ísť vlastným štýlom, ktorý má úspech. Pokiaľ však zákazník chce šaty podľa nejakej predlohy, vedia sa mu prispôsobiť a vyjsť v ústrety, no musia zosúladiť jeho predstavu s ich možnosťami. „Je ľahšie šiť pre nevestu, ak si niečo vyberie sama. Z toho už niečo spoločne vyskladáme podľa typu postavy a aby sa v tom zákazníčka aj dobre cítila. Naše zákazníčky majú otvorené dvere od výmyslu sveta, skombinujeme im to, čo vlastne chcú s tým, čo sa im hodí. Nie každému všetko pristane, snažíme sa im poradiť, už to nie je len o tom šití na mieru.“ Výnimkou nie sú podľa neho ani tehotné nevesty, ktorým sa šaty vyberajú v salónoch ťažšie, preto si ich radšej dávajú na mieru ušiť. Šaty vo svidníckej dielni šijú zvyčajne mesiac až dva pred svadbou, trvá im to pár dní, podľa náročnosti strihu. Vedia ich ušiť aj nadštandardne rýchlo – v rámci ponúkanej SOS služby. „Na požiadanie vieme ušiť šaty aj do 48 hodín, sme v tom jediní na Slovensku. Zatiaľ je táto služba málo využívaná, ale máme ju v prípade potreby k dispozícii. Zvyčajne k nám prídu zákazníci  s tým, že si odbehnú niekam na výlet a na druhý deň ich už majú hotové.“ 

ČO JE IN, AKÉ SVADOBNÉ TRENDY TENTO ROK PREVLÁDAJÚ?

„Návrhári každý rok určujú nejaké módne trendy. No je ťažko povedať, aké farby sú in, keď má každý rád inú, aký štýl sa mu hodí, keď má každý iný výzor, pokožku i farbu vlasov. Je dôležité  mať na sebe to, v čom sa dobre cíti. Niekto chce byť extravagantný, iný od ostatných, ďalší zostať šedou myškou. Každému niečo iné pristane či nepristane. Snažíme sa vyjsť im v ústrety,“ tvrdí Maroš Vachna. „Stále prevládajú nevesty v snehobielych šatách, niektoré si však volia mliečnobielu farbu či odtieň javora. Niektoré ženy ich chcú mať úplne jednoduché, iné viac vyzdobené kamienkami, krajkou. Často sú to korzetové šaty, stále populárny je satén, šifónové šaty či zo žakaru, niektoré túžia mať šaty z peria, no to je už drahšia záležitosť.“

Čo sa týka závojov, tie sú stále pre niektoré nevesty neodmysliteľnou súčasťou svadobného odevu. „Najviac sa využívajú čisté, jednoduché – dlhšie i kratšie závoje, ktoré ladia ku každým šatám, hlavne k tým, ktoré sú zdobené. Ďalej sú to závoje lemované krajkou, tzv. španielske. Niektoré nevesty majú na hlavách korunky, iné iba kvietky.“ Taktiež má každá žena inú predstavu o kabelkách a rukavičkách, tie si obliekajú najmä v chladnejších mesiacoch. „V teplých mesiacoch môžu mať prehodené aj krajkované či tylové bolerko alebo štólu, počas zimných si odievajú kožušinové kabátiky a dlhšie plášte.“ Družičky si dávajú ušiť prevažne kratšie šaty v pestrejších, veselších farbách, niekedy ich chcú mať rovnaké. Mali už napríklad svadbu, kde boli všetky družičky „modré“. Svadobné mamy sa odievajú skôr do dlhších šiat, ktoré sú klasickejšie, krajkované či jemne ligotavé. „Pred pár rokmi chceli pôsobiť výraznejšie, teraz sú skôr za klasiku, jednoduchosť a nechcú to príliš prekombinovať, obliekajú sa v talianskom štýle. Majú už väčšinou aj iný typ postavy ako mladé dievčatá, takže je pre nich lepšie dať si šaty ušiť.“ Niekto má rád tmavé farby, stále obľúbené sú i pastelové. „Čo sa týka rómskych žien, pre ich kultúru je typické, že majú rady honosný štýl, šaty bohato zdobené kamienkami a čo najviac ligotavé. Čím viac sa lesknú, tým viac sa im to páči. Najčastejšie siahajú po zlatej a typické sú pre nich aj vysoké korunky na hlave,“ dozvedáme sa od pracovníkov Natasha Azariy. V svadobných trendoch by Maroš Vachna veľmi rád presadil folklórny motív šiat a predstavil kolekciu šiat v ľudovom štýle na výstave. „V súčasnosti je čoraz populárnejší, veľa ľudí sa začína k nemu vracať. Chceme byť iní a jedineční.  No nie v zmysle, čo je typické pre aký kraj či v súvislosti s históriou, ale plánujeme vytvoriť niečo nové, zaujímavé a extravagantnejšie do budúcna.

(mc)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.