Už iba jeden krok k tretiemu bronzu

Uplynulý týždeň bol pre extraligovú volejbalovú Sláviu úspešný a po ňom je veľmi blízko k ďalšiemu pódiovému umiestneniu v histórii svidníckeho volejbalu. V stredu doma a v sobotu v Prešove dokázali svojho súpera dvakrát poraziť pomerom setov 3:1 a tak urobiť dôležitý krok k zisku cenného kovu. Po účasti vo finále Slovenského pohára by to bol ďalší významný úspech v tejto sezóne.

Stredajší súboj bol od úvodného podania opatrný. Najmä v prvom sete súperi príliš neriskovali a hrali opatrne. Až do stavu 10:10 to bola ťahanica o každý bod. Potom Slávia išla do trojbodového trháku, ale hostia ho dokázali zlikvidovať. Za stavu 16:16 Prešovčania získali štyri body za sebou a dostali sa tak veľmi blízko k zisku prvého setu. Hoci Slávia znížila na rozdiel bodu (20:21) hostia si už úspech nenechali ujsť. V druhom sete boli domáci od úvodnej lopty lepší a s prehľadom vyrovnali pomer setov. Do polovice tretieho setu Slávia viedla o 1-2 body. Od stavu 15:15 však získala šesť lôpt za sebou a o osude setu bolo rozhodnuté. Štvrté dejstvo sa podobalo tomu prvému, keď obaja súperi sa ťahali o každý bod až do stavu 21:21. Vtedy Slávia odskočila na rozdiel troch bodov (24:21). Súper odvrátil dva mečbaly, ten tretí však Slávia premenila na celkové víťazstvo.

Peter Tholt, tréner Svidníka: „Prvý set z našej strany nebol podľa mojich predstáv. No potom sme sa vzchopili a darilo sa nám. Celkovo sme odohrali veľmi dobrý zápas v obrane. Od druhého setu to bolo veľmi disciplinované na servise. Takže to čo nám nefungovalo v prvom zápase v Prešove sa nám tentoraz darilo. Väčšina hráčov sa dokázala na servise udržať v sériách. Najviac bodov sme získali pri podaní Luxa, ktorý servoval asi tridsaťkrát. S Prešovom sa volejbal dá hrať, ak sa neporazíme sami.“

V sobotu pokračovala extraligová séria o bronzové medaily na pôde klubu VK MIRAD PU Prešov. Po vyrovnaní vo Svidníku sa fanúšikovia oboch táborov tešili na pekný a napínavý volejbal. Očakávania sa naplnili, o pútavé momenty nebola núdza, ale víťazný potlesk si napokon užili hostia. Úvod zápasu vyšiel lepšie Prešovčanom. V polovici setu viedli o 6 bodov a zdalo sa, že do zápasu vkročia ziskom setu. Opak bol pravdou. Hostia zmobilizovali svoju útočnú silu a vyrovnali. V koncovke mali taktiež pevnejšie nervy a po pokazenom útoku domácich vyhrali 24:26 .Domáci zabrali v druhom sete. Po vyrovnanom priebehu vzal na seba zodpovednosť kapitán Martin Sopko, keď po ďalšom predĺženom sete 27:25 bodoval na bloku aj útoku. Do tretieho setu vstúpili hostia s náskokom 6-tich bodov, ale pri podaní prešovského blokára Michala Červeňa oň aj postupne prišli. Ďalšia hra na nervy divákov mala dohru pri skóre 26:28, keď hostí do vedenia 2:1 poslal poľský smečiar Lukasz Ciupa vo svidníckych farbách. V ďalšom priebehu sa len potvrdzovalo, že rozhodujúca je kvalita podania. Domáci veľmi chceli potiahnuť zápas do tajbrejku, ale nemali nárok. Po tesnom ese Pietrzaka získali štvrtý set rozdielom 22:25 a celý zápas 1:3.

Po zápase tréner P. Tholt pre stránku SVF povedal: „Gratulujem chalanom k víťazstvu, bolo zaslúžené, ale je to len druhý krok. Musíme sa sústrediť na ďalší zápas.“

Extraliga mužov, o 3. miesto, druhý zápas (na 3 víťazstvá)

TJ Slávia Svidník - VK MIRAD PU Prešov 3:1 (-22, 17, 18, 23) - stav série 1:1

Zostava Svidníka: J. Hriňák 4, Ciupa 17, Majcher 8, Pietrzak 22, Lux 19, Matušovský 8, libero Kalužný (Ščerba 0, Markovič 0)