Kresba Svidníčanky Marianky na internete zvíťazila!

Nádherné výtvarné dielo Marianky zo Svidníka valcovalo na internete.

Vo štvrtom ročníku celoslovenskej výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok, ktorú organizuje odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko, zvíťazila vo svojej kategórii aj Svidníčanka Marianka Kovaľová (8). Ocenili ju na základe verejného hlasovania, kde sa rozhodovalo nad tisíckou súťažných prác.

Súťaž vznikla podľa organizátorov so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu. Jednou z častí bola výtvarná, v ktorej úlohou bolo prepojiť dva prečítané príbehy do jedného obrázka a na základe fantázie, zručností a cítenia vytvoriť svoj vlastný príbeh. Vynikajúco sa to podarilo aj žiačke druhého ročníka zo svidníckej ZŠ Karpatská Marianne Kovaľovej. Vo svojej kategórii (za druhý ročník) získala cenu verejnosti. Nadaným žiakom udelili Ocenenie nakladateľstva RAABE  individuálne ceny pre 2.,3., a 4. ročník, Ocenenie pre špeciálne školy a Ocenenie verejnosti, kde zažiarila aj práca osemročnej Marianky. Zahlasovala za ňu necelá tisícka ľudí. Definitívne poradie prác zostavili na základe počtu „lajkov“ na Facebooku zaslaných do obeda 23. marca. „Namaľovala som pavúka, vlka, sedem kozliatok, dvoch chlapcov a jednu ženu. Postavičky museli preplávať ostrov, kde sú stromy a na nich ovocie, ktoré chceli zjesť,“  prezradila nedávno o svojom výkrese malá víťazka, ktorú do súťaže zapojila triedna učiteľka Nadežda Fedorková. Oceneniu sa veľmi potešili. „Dokopy som mala okolo 950 hlasov. Prekvapilo ma, že som vyhrala, veľmi som to nečakala. Túto milú správu som sa dozvedela od svojich rodičov. Keď sme išli do Bratislavy po výhru, veľmi som sa tešila úplne na všetko,“ povedala o ocenení. Rada sa vraj zúčastní i ďalších podobných súťaží. Nie je to však prvá cena malej Svidníčanky. V minulom školskom roku bol jej výkres ocenený medailou v Hornošarišskom osvetovom stredisku v Bardejove, ktorý skončil v Madridskej galérii. Dievčatko navštevuje druhý rok výtvarný odbor v ZUŠ Svidník, ale venuje sa aj hre na husliach, má záľubu v tanci i športe.

MARIANKINA KRESBA ZAŽIARILA MEDZI TISÍCKAMI PRÁC

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže spolu s odovzdávaním cien sa konalo 19. apríla 2018 v Zichyho paláci v Bratislave, kam prišli výhercovia spolu so svojimi učiteľmi aj rodičmi. Záverečný ceremoniál moderovala Petra Polnišová, ambasádorka štvrtého ročníka súťaže. Žiaci získali okrem diplomov aj hodnotné ceny. „Tento rok bol silný, víťazili práce bohaté na kompozíciu, so zaujímavým prelínaním farieb, s čistotou stvárnenia, s veľkými postavami, z ktorých sme cítili pravú detskú radosť z tvorby,“ potvrdili profesionálni výtvarníci Lukáčovci, ktorí sa venujú aj ilustrovaniu kníh. Z celkového počtu 28 551 prác, ktoré do súťaže zaslali žiaci zo 753 základných škôl z celého Slovenska, odborná porota vybrala do súťaže spolu 999 kresieb. „Do ďalšieho kola súťaže postúpili práce, ktoré podľa hodnotenia poroty najoriginálnejším spôsobom v kresbe prepojili dva prečítané príbehy,“ povedala konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko Mira Schrimpelová Bianchi. To, že sa Mariankina práca dostala do užšieho výberu, potešilo aj jej rodičov, ktorí  sú právom hrdí na svoju šikovnú dcérku.

OTEC MARIÁN: „Prežívali sme to až do konca, no stálo to za to“

Mariankin otec Marián vyzýval svojich priateľov a známych, aby zahlasovali, jej obrázok však zaujal aj úplne neznámych ľudí. „Prežíval som to spolu s ňou celých šesť týždňov. Už len to považujem za úspech, že spomedzi takého množstva prác ju vybrali do ďalšieho kola. A keď už prišla možnosť vyhrať, túto šancu sme nechceli prepásť a len tak to pustiť z rúk. Pritom sa zapojila na poslednú chvíľu. Boli to nervy hlavne dva týždne pred koncom. Poradie súťažiacich sa neustále menilo. Na začiatku bolo viacero favoritov, medzi ktorými sa rozhodovalo. Tých horúcich kandidátov na výhru bolo okolo deväť, potom päť a tak sa rozhodovalo medzi troma. Nakoniec to Marianka vyhrala a na druhom mieste skončila práca, ktorej najviac hlasov pribudlo tesne pred koncom a vyradila ostatných, medzi ktorými sa dovtedy rozhodovalo.“ Rozdiel medzi prvou a druhou pozíciou bolo 150 hlasov. Podľa otca bola jeho dcérka počas trvania súťaže plná očakávania. „Ku koncu však už veľmi ani neverila, že to vyhrá, keď tam bol taký silný boj o hlasy. No tešíme sa z toho, že sa to napokon podarilo. Doma sme si urobili aj malú oslavu.“ Za víťazné hlasy ďakuje všetkým, ktorí ju v súťaži podporili, triednej, ale aj učiteľkám, ktoré vyzývali k zapojeniu aj deti v školách. „Myslím si, že to hlasovanie je aj o šikovnosti, trpezlivosti, chuti... Okrem toho sme vďační za podporu aj novinám Dukla,“ dodáva hrdý Marián Kovaľ. Prvou ocenenou v kategórii štvrtákov, ktorej verejnosť poslala najviac hlasov, bola Stropkovčanka Sárka Lehocká. Tretie miesto získal Patrik Passia zo školy v neďalekej Kurime.

(mc)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.