VARENIE PIROHOV PRITIAHLO NA SKANZEN STOVKY NÁVŠTEVNÍKOV Z CELÉHO SVIDNÍCKEHO REGIÓNU

V nedeľu 8. septembra sa vo svidníckom skanzene uskutočnil 24. ročník medzinárodnej súťaže vo varení pirohov. Okrem ochutnávky pirohov čakal návštevníkov aj bohatý folklórno-etnografický program, široká ponuka rôznych remeselníckych výrobkov a nechýbali ani atrakcie pre tých najmenších.

„Tradície sú tým, čo ľudí z nášho kraja spája. Nech by sme boli kdekoľvek na svete, vždy si nájdeme čas, aby sme prišli domov a stretli sa so svojimi rodákmi pod starobylou Makovicou. Aj my každoročne v rámci dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku organizujeme Deň ľudových tradícii spojený s medzinárodnou súťažou vo varení pirohov. Považujeme za svoju povinnosť, ale aj za svoje poslanie, chrániť, ctiť si a zveľaďovať tie hodnoty, ktoré nám zverili naši predkovia,“ povedal na začiatku podujatia riaditeľ Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, Jaroslav Džoganík. Celá akcia sa konala pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského. „Vážení hostia, milí Svidníčania, neprihovorím sa vám síce v rusínčine, keďže by som skomolil niektoré slova, ale chcel by som vás čo najsrdečnejšie pozdraviť jednak preto, že tu rad chodím, jednak preto, že vyšlo dobré počasie a jednak preto, že je tu dobrá hudba, dobré jedlo, ale predovšetkým dobrí ľudia. Prajem vám, aby ste si tu na východe žili šťastne a nech vám dnešný deň dobre dopadne,“ povedal Majerský.

O NAJLEPŠIE PIROHY BOJOVALO SEDEM TÍMOV

Tohtoročnej súťaže vo varení pirohov sa zúčastnilo sedem tímov, a to: 1. Rachov (Ukrajina), 2. Strzyžow (Poľsko), 3. Slovenský červený kríž územný spolok Svidník, 4. Susedia z Užhoroda, 5. Starostky, 6. Gorali z Novej Kelče a 7. Spojená škola Svidník. Súťažiace tímy hodnotila porota v zložení: Stanislav Obický – generálny konzul Ukrajiny na Slovensku, predseda PSK Milan Majerský, poslanec NRSR Mikuláš Krajkovič, poslanci VÚC Ján Hirčko, Ján Vook, Milan Pilip a primátorka Svidníka Marcela Ivančova, ktorá bola zároveň aj predsedníčkou poroty.

(lj)

Autor: redakica
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.