Poľskí filmári nakrúcali vo Svidníku, jeden z hercov skončil vo väzbe. VINIA HO ZA PODANIE DROGY DIEŤAŤU Z DETSKÉHO DOMOVA

Do väzby vzal svidnícky súd člena filmového štábu z Poľska. Mladý amatérsky herec, ktorý v ľúbostnej dráme hrá hlavnú postavu, je obvinený z toho, že podal drogu 13-ročnému chovancovi tunajšieho detského domova. Remigiuszovi Pocicovi (22) hrozí až 15-ročné väzenie. Chovanca v nemocnici ošetrili a previezli na špecializované pracovisko do Michaloviec. 

Pre mladého Poliaka si prišli policajti priamo na pľac, kde uplynulý pondelok nakrúcali. Je podozrivý, že tri dni predtým v sobotu popoludní ponúkol len 13-ročnému chovacovi miestneho detského domova marihuanu vo forme „jointa“. “Na výzvu polície  dobrovoľne vydal viacero vecí súvisiacich s drogovou trestnou činnosťou. Okrem iného bola zaistená aj biela kryštalická látka, amfetamín o množstve 1,72 gramu, z uvedeného množstva by bolo možné pripraviť  najmenej  34 obvykle jednorazových dávok drogy,” informovala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Obvinili ho z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.Štáb bol ubytovaný v internáte vedľa detského domova.

Na návrh polície ho sudkyňa vzala do väzby na základe dôvodnej obavy, že by mohol ujsť, alebo sa skrývať, aby sa vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu a tiež by mohol pokračovať v trestnej činnosti. “Súd neprijal písomný sľub obvineného, ani ponúknutú peňažnú záruku a záruku dôveryhodnej osoby  na nahradenie väzby  a tiež nenahradil väzbu navrhovaným dohľadom probačným a mediačným úradníkom nad jeho správaním,” uviedla hovorkyňa súdu Ivana Petrufová s tým, že obvinený podal sťažnosť a preto o nej bude rozhodovať krajský súd.

Prihovoriť sa za mladého muža prišla na súd režisérka filmu Justyna Luczaj, v ktorom obvinený herec hrá ťažkú hlavnú úlohu. Luczaj vo Svidníku nakrúca  psychologickú drámu s názvom Konský chvost o láske z okraja spoločnosti. Je to jej doktorandská práca. “Prišli sme v piatok ráno, celý deň sme nakrúcali, aj v sobotu, išlo o posledné scény. Remik hrá mladíka z pohraničnej oblasti, ktorý zabije svojho otca, bol celý zamaskovaný krvou. Scény, ktoré sme nakrúcali, boli veľmi náročné na psychiku. Zvládol to výborne. Typovo mi zapadol, stretla som ho na ulici, hneď som vedela, že by to mal hrať on. Predtým som robila kasting s desiatkami hercov, no ani jeden sa na to nehodil. S Remikom spolupracujem od roku 2016, nikdy som s ním nemala žiaden problém. Na tento projekt som dostala peniaze od štátu. Nikdy som s ním nemala žiaden problém. Keby som čo len náznak niečoho videla, nikdy by som ho neobsadila. Mala som s ním veľmi dobrý vzťah. Vo Varšave, kam prichádzal na nakrúcanie, prespával u mňa, hrával sa s mojimi deťmi. Nechápem, čo sa mohlo stať. Ide o dobrého chlapca, ktorý doteraz nikdy nezarobil peniaze a zrazu dostal výplatu. No a neviem. Nevydržal psychicky. Nie je to zlý chlapec, neboli s ním problémy, som šokovaná. Prišla som, aby som súdu vysvetlila, aký bol na pľaci disciplinovaný. Nevedela som, že je invalid od roku 2006 kvôli psychickým problémom. Až teraz mi to povedala jeho mama, inak by som ho neangažovala do takého vážneho a ťažkého projektu. Ja neviem, ako sa to mohlo stať. Vždy bol zodpovedný, spoľahlivý, slušný, veľký dobrák. Je to taká umelecká duša, ale veľmi ľahko ovplyvniteľný. Neviem, kto ho na to nahovoril. On sám je dieťa, no jeho rozumové schopnosti sú vynikajúce, preto aj študuje na vysokej škole odbor resocializácia,” zastávala sa šokovaná režisérka svojho herca. Dodala, že s mladým mužom už natočila 2 umelecké filmy, ktoré boli premietané v najváženejších galériách v Poľsku. 

 

(ver)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.