,, V Brazílii som si pripadala ako filmová hviezda! “ hovorí známa dermatovenerologička pôsobiaca vo Svidníku

V uplynulých dňoch vycestovala do Južnej Ameriky. Ako vždy pracovne.  Zúčastnila sa šnúry 4 kongresov a 6 workshopov a tento rok  absolvovala v poradí už 26 zahraničnú konferenciu.  Aké dojmy si opakovane doniesla zo Sao Paula, Buenos Aires, Rio de Janeira  a San Salvadora, prezrádza uznávaná kožná lekárka MUDr. Hana Zelenková, PhD. MBA.

Čo bolo hlavným zámerom vašej cesty do Južnej Ameriky?

Bolo to prednáškové turné. Mala som niekoľko vystúpení na kongresoch a v nemocniciach, takže išlo o štyri prednášky na kongresoch a šesť takzvaných workshopov v nemocniciach. Keď si niekto predstavuje, že je to pre malú skupinku, tak na každom workshope sa zúčastnilo minimálne šesťdesiat až sto ľudí. Workshopy prebiehali čiastočne v štátnych nemocniciach, alebo na súkromných pracoviskách takže cesta bola vyslovene pracovná.

Aké miesta ste navštívili?

Prvé miesto, ktoré som navštívila bolo Sao Paulo. Zo Sao Paula som sa presúvala do Rio de Janeira. Z Ria de Janiera  do Salvádaru, skutočne len na otočku. Potom na jeden a pol dňa do mesta Igucau, nie na vodpády, ale mesta Iguacu, do kongresového sálu a končila som v Buenos Aires.

O akých témach ste prednášali?

Prednášala som o kombinovaných terapiách v estetickej dermatológii a dermatológii. Potom som najmä predstavovala metódy karboxyterapie a svoju knihu, ktorá už vychádza v druhej reedícii. V Južnej Amerike som ju predstavovala v angličtine. Teraz sa chystá aj jej  vydanie v španielčine. Je to unikátna publikácia, jediná svojho druhu na svete, ktorá zhŕňa všetky poznatky o karboxyterapii za posledných dvadsať rokov.

V čom spočíva prínos vašich prednášok?

Tak predovšetkým sú to novinky,  ojedinelé prístupy, ktoré sa líšia od postupov, ktoré sa užívajú v Južnej Amerike. Napríklad brazílske ženy sú známe tým, že chcú byť veľmi pekné, investujú neuveriteľné peniaze. Majú trošku iné predstavy o kráse ako u nás. Naše ženy sa snažia mať čo najmenšie zadočky, práve v Brazílii to je presne naopak. Tam ten  zadoček musí byť, by som povedala, čo najviacej takou tou dominatou každej ženy. Čo sa týka  vlasov, nechtov a úpravy  tváre, sú ochotní aj tí najchudobnejší do toho investovať veľké peniaze a majú špeciálnu kategóriu lekárov, ktorí sa nazývajú esteticien.

Záujem vašich zahraničných kolegov o Vás ako osobnosť, ale tiež Vaše prednášky bol zrejme veľký? Mýlim sa?

Čo sa týka záujmu kolegov, bol obrovský. Svoje urobila aj moja malá lesť. Išla som do Brazílie cielene vybavená oblečením  vo farbách žlto -  zelenej  ako je brazílska štátna vlajka a rovnako tak som mala urobené vlasy. Môžem bez nadsadenia povedať, že som bola jedna z najfotografovanejších účastníčok. Niekedy som si pripadala ako filmová hviezda.

Čo vás na tejto ceste oslovilo a nadchlo?

Oslovil ma ako vždy istý duch týchto miest. Tým, že som tam na niektorých územiach bola šiesty a siedmykrát, tak už som sa vracala na miesta, ktoré som poznala a ktoré sa mi veľmi páčili. V Sao Paule to je napríklad tržnica, ktorá je neopakovateľná. Tam je vidieť neskutočné množstvo ovocia a zeleniny, ktoré my sme nikdy nevideli. V Rio de Janeiro mám veľmi rada centrum mesta a novú obrovskú katedrálu pre štyri a pol tisíc ľudí, ktorá vyzerá ako pyramída. Petropolis je pre mňa stelesnením oázy pokoja a je to mesto, ktoré úžasne pripomína Karlové Vary. San Salvadar má úžasné oblečenie žien, ktoré je ťažko opísateľné. Všetky tie ženy vyzerajú ako malé bábiky s turbanmi na hlave a širokánskymi sukňami. Buenos Aires bez návštevy Evitinho hrobu a Recolety a Ružového sadu, Caminita a la Boca sa dá ťažko len predstaviť.

Čo vás v Južnej Amerike prekvapilo?

Sociálne nepokoje v Argentíne a obrovský rozdiel v cenách. V Brazílli vzostup ekonomiky a nárast zločinnosti.

Z akých krajín boli na kongresoch, ktorých ste sa zúčastnili  lekári?

Na kongresoch, ktorých som sa zúčastnila boli lekári z dvadsiatich deviatich krajín sveta. Celá Južná Amerika, Severná Amerika a Európania.

Aké dojmy máte z krajiny Južnej Ameriky v porovnaní so Slovenskom?

Slovensko je krásne, Slovensko je moja domovina. Aj keď som Južnú Ameriku navštívila už opakovane, myslím, že celkovo dohromady asi desaťkrát,  tak najradšej sa vraciam domov. Určite by si naši občania nemali sťažovať ani na lekársku starostlivosť ani na nič iného.

Mnoho cestujete, nevyčerpávajú Vás tieto cesty?

Na jednej starne samozrejme, že vyčerpávajú, lebo sú to dlhé prelety lietadlom, ale na strane druhej zase ma nabíjajú, lebo je vidieť, že si mojej práce vo svete vážia a veľmi si cenia, keď im prídem odovzdať svoje skúsenosti.

Plánujete ešte do konca roka vycestovať do zaujímavej krajiny?

 Čaká ma Španielsko.  Koncom mesiaca letím na prednášku v Singapure. V novembri  prednášam v Číne. Chystám sa opakovane ešte tri alebo štyrikrát do Prahy.

                                                                                                                     

Jana Savčáková, PR manažér

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.