Podujatie Prvá pomoc rozprávkou prilákala do lesoparku vo Svidníku takmer 500 návštevníkov

Nedeľné popoludnie v Lesoparku pri letisku Svidník vtiahlo malých aj veľkých do ríše rozprávok. Podujatie s názvom Prvá pomoc rozprávkou, ktorú usporiadal SČK ÚS Svidník pod vedením riaditeľa S. Sakalika prilákalo do lesa takmer 500 návštevníkov na autách, bicykli, ale aj pešo. Cieľom podujatia bolo práve pomocou rozprávky a rozprávkových bytostí naučiť hravou formou základné informácie o podaní prvej pomoci, ale aj odbúrať strach a obavy, s ktorými väčšinou bojujú práve dospeláci. Vždy platí pravidlo, že je lepšia akákoľvek pomoc ako žiadna.

Vidieť sme mohli Pata a Mata, ktorému zabehol cukrík, Elzu zasypala lavína a vlk z rozprávky Maša a medveď si zlomil ruku. Pomoc potreboval aj Janíčko a Marienka, tri prasiatka, ale aj Šípková Ruženka. Pre deti boli tiež pripravené športové pohybové hry. Svoje malé hlávky si potrápili deti pri logických hádankách a hlavolamoch, ktoré pripravilo CVČ Svidník. Detskú pozornosť určite zaujala hasiaca technika dobrovoľných hasičov zo Svidníka. Pripravená bola pahreba, v ktorej sa piekli zemiaky, či špekáčik na paličke. A výnimočným veru bolo lesné kino.

Podujatie naozaj zaujalo malých aj veľkých. Oproti minulému ročníku sa záujem o toto podujatie mnohonásobne zvýšil. S určitosťou môžeme povedať, že lesopark sa premenil na jedno veľké ľudské mravenisko a podujatie hodnotiť ako veľmi zaujímavé, náučné a vydarené.

PODUJATIE HODNOTÍ PRIMÁTORKA AKO VÝBORNÉ A VEĽMI POTREBNÉ

„Je to výborné podujatie. Vôbec som sa nebála, že to bude nevydarené podujatie, pretože po minuloročnej skúsenosti, keď to naberalo také jasné kontúry, sa dalo čakať, že to veľmi dobre vyjde. Veľa však záležalo od počasia, ktoré sme si vymodlili,“ reagovala primátorka M. Ivančová, ktorú veľký záujem ľudí veľmi teší. „Hodinu po otvorení už bolo zaregistrovaných vyše sto detí. Naozaj je to úspech. Veľmi sa teším, pretože je to veľmi užitočné podujatie. Je to prechádzka lesom, počas ktorej sa naučíte podávať prvú pomoc pri takých základných poraneniach, zlomeninách, ale aj pri zástave srdca a pod. Veľmi ma prekvapilo, že deti dobre reagujú. Bol tam chlapček, ktorý vedel konkrétne počty pri podávaní prvej pomoci,“ priblížila primátorka a dodala:

„Ja ako dieťa, som bola súčasťou hliadky prvej pomoci na ZŠ. Myslím, že sme v celoslovenskej súťaži skončili na druhom mieste. Bolo to v Trenčíne, doteraz si na to pamätám. Vedomosti treba oprášiť vždy, no myslím, že by som sa vedela zorientovať a podať prvú pomoc.“

POCHVALA RIADITEĽOVI SČK ÚS SVIDNÍK S. SAKALIKOVI

„Veľmi chcem vyjadriť obdiv a pochvalu SČK ÚS Svidník, hlavne jeho riaditeľovi S. Sakalikovi, ktorý si to vzal za takú svoju srdcovku, pretože zorganizovať také veľké množstvo dobrovoľníkov, dobrovoľných hasičov mesta Svidník a iné dobrovoľné organizácie, aké sme tu dnes videli, tak to určite chce svoju dávku logistického umenia. Samozrejme pochvala tiež patrí CVČ Svidník, pretože aj oni zabezpečili niekoľko stanovíšť,“ povedala Ivančová, ktorá hodnotí toto podujatie ako vydarené.  

„Celodenné rodinné vydarené podujatie, ktoré tu chýbalo. Veľmi nás teší, že je o to záujem,“ dodala.

AKCIA, PRI KTOREJ SA UČIA NIELEN DETI, ALE AJ DOSPELÍ

„S týmto tretím ročníkom som veľmi spokojný. Akcia nie je určená len deťom, ale aj pre ich rodičov, pretože gro tohto podujatie je podanie prvej pomoci. Chceme teda, aby prvú pomoc vedeli podať aj deti, ale aj ich rodičia. To je naša priorita,“ reagoval riaditeľ SČK ÚS Svidník S. Sakalik a dodal, že podujatie bolo vymyslené tak, aby deti dostali do prírody preč od počítačov a mobilov. „Hravou formou naučiť poskytovať prvú pomoc cez deti, ktoré sa neboja poskytovať prvú pomoc, aj rodičov detí. Rodičia sa akosi prvú pomoc učiť nechcú a vieme, že majú ostych alebo strach prvú pomoc podať,“ myslí si S. Sakalik.

Ako ďalej uviedol v lesoparku čakalo na deti 15 stanovíšť z toho sedem zdravotníckych. Predstavené bolo Legendárium. Zaujímavosťou práve kvôli koronavírusu bolo poučenie ako si správne dezinfikovať ruky, ktoré zabezpečoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Svidníku.

„Organizácia trvala veľmi dlho. Nedá sa spočítať koľko hodín sme tomu venovali. Veľká vďaka preto patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorí pripravovali všetky kulisy a masky. Ďakujeme mestu Svidník a sponzorom, ktorý pomáhali a pre deti poskytli ceny.

Keď sú deti spokojné, keď sa aj rodičia niečo naučili, som spokojný a to je pre nás to podstatné,“ uzavrel S. Sakalik.

 

-re-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.