Lahôdky nášho regiónu – regionálne jedlá

 Špecifické črty maďarskej kuchyne sú neodmysliteľnou súčasťou kultúry národa. Formovanie takej gastronómie, akú ju poznáme dnes, trvá už tisíc rokov. Výsledkom tohto procesu sú zaujímavé jedlá, jedinečné chute a špecifický spôsob dochucovania. Každý maďarský región má svoje charakteristické jedlá a okres Kiskunhalas nie je v tomto prípade výnimkou. V tomto článku predstavíme niekoľko tunajších jedál, ktoré odporúčame uvariť a ochutnať, pretože cez chute môžeme lepšie spoznať aj celý región.

Počas minulých storočí sa naše kulinárske umenie neustále formovalo a je v ňom vidieť aj vplyvy iných národov. Zaujímavosťou je, že v rôznych častiach krajiny sa stretávame s inými stravovacími návykmi a jedlami. Vďaka tomu môžeme povedať, že sa v Maďarsku hostia môžu stretnúť s naozaj zaujímavou a rozmanitou kuchyňou. Ale aj tu, ako v každej krajine, máme niektoré základne suroviny, chute a jedlá, ktoré najlepšie charakterizujú spotrebné návyky nášho národa.

Najpopulárnejšími ingredienciami je mäso, zelenina, ovocie, chlieb a mliekarenské výrobky. Typickou črtou maďarskej kuchyne sú aj charakteristické koreniny. V popredí je jednoznačne červená paprika, no často sa používajú aj iné koreniny. Patrí sem čierne korenie, kôpor, majorán, tymian, rozmarín, škorica, bazalka a, samozrejme, soľ. V minulosti, ako aj v súčasnosti, sa považovalo, že mäso je najdrahšou ingredienciou. Naši predkovia mali radi všetky druhy mäsa, no dnes, ako aj v minulosti, je v našom regióne najobľúbenejšie bravčové mäso. Jedným z najväčších podujatí roka u našich predkov bola zabíjačka, ktorú aj dodnes môžeme uvidieť v Kiskunhalase a okolitých dedinách. 

V neďalekej minulosti napr. v Kisszallase bola organizovaná spojená so zabíjačkou súťaž plnenia klobás. V centre dediny v rámci tradičných Zabíjačkových hodov odháňajúcich zimu, medzi sebou súťažili 23 družstvá. Každý chcel dokázať, že jeho tím vyrába najchutnejšiu vyprážanú klobásu v regióne. Každé družstvo dostavalo od organizátorov 5 kg mletého mäsa, z ktorého malo pripraviť chutné jedlo. Jedni sa sústreďovali na klasickej maďarskej chuti, iní na posúdenie pripravovali výnimočné druhy klobás, napr. paradajkovú alebo so syrom a slaninou.

Z čerstvého bravčového mäsa sa však dá vyrobiť aj niečo iné ako klobása. V regióne sú veľmi obľúbené rôzne gulášové polievky. Polievka z bravčového gulášu sa robí pomerne rýchlo. Ak ju chceme uvariť, potrebujeme kúpiť tieto ingrediencie: 2-3 petržleny a mrkvy, 1 paprika, 1 väčšia paradajka, 2 cibule, 3-4 strúčiky cesnaku, 200 g slaniny, 2-3 lyžice bravčovej masti, 1 kg bravčového pliecka, 0,5 kg zemiakov, soľ, korenie, mletá paprika a mletá rasca. 

Do polievky potrebujeme mať nakrájanú na krúžky mrkvu a petržlen, na malé kocky cibuľu, papriku, paradajku a slaninu, a mäso a zemiaky nakrájané na kocky veľké asi 3x3 cm. Najprv roztopíme slaninu a ak bude málo tuku pridáme masť. Na to dáme cibuľu a keď ju trochu orestujeme, môžeme pridať cesnak. Papriku posypeme opatrne, aby sa neprichytila. Potom pridáme papriku a paradajku, soľ a korenie, posypeme rascou a niekoľkokrát odparíme, kým mierne nezhustne. Keď je základ pre guláš hotový, pridáme mäso a trochu ho vypražíme, potom zalejeme vodou tak, aby prikryla mäso. Keď je mäso jemne mäkké, pridáme mrkvu a petržlen. Keď už bude mäso takmer celkom mäkké, môžeme pridať zemiaky. Uvaríme všetko a hneď podávame na stôl.

Nielen regióny, ale aj niektoré obce majú svoje kultové jedlá. V okresnom meste Kiskunhalas takým jedlom je kyslá pečeň. Ingrediencie: 0,5 kg bravčovej pečene, 0,5 kg bravčového stehna, 1 kg cibule, bravčová masť, mletá rasca, cesnak, 1 zelená paprika, 1 paradajka, 2 bobkové listy, mletá paprika, soľ, cukor a ocot.

Nadrobno nakrájanú cibuľku orestujeme na rozpustenom tuku. Po odstavení z ohňa posypeme mletou paprikou, pomiešame, pridáme nakrájané na kocky umyte mäso. Osolíme a dusíme s malým množstvom vody pod prikrývkou. Dochutíme mletou rascou, cesnakom, zelenou paprikou a na konci pridáme paradajku. Bravčovú pečeň oparíme v slanej vode a po vychladnutí nakrájame na tenké plátky. Zvyšok cibule nakrájame na krúžky, zalejeme vodou, aby sme cibuľu ňou zakryli, a dáme na oheň, aby sa uvarila. Do toho dáme bobkové listy, dochutíme soľou, cukrom a octom. Keď už bude mäso mäkké, pridáme do dusenia pečeň a cibuľu. Pridáme aj trochu slanej vody z cibule a cele privedieme do varu. Podáva sa s čerstvým chlebom alebo varenými zemiakmi.

Dá sa povedať, že kuchyňa nášho regiónu plne zapadá do maďarských trendov a tradícií. Pozývame Vás ochutnať množstvo lahôdok, ktoré nájdete len v našom meste!

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.