Turnaja vo Svidníku sa zúčastnil aj I. Prieložný

Igor Prieložný

 V sobotu minulého týždňa sa v športovej hale vo Svidníku uskutočnil volejbalový turnaj za účasti štyroch mužstiev. Jeho výsledky prinášame na inom mieste našich novín.

 Po jeho skončení sme sa porozprávali najskôr s bývalým československým volejbalovým reprezentantom Igorom Prieložným, ktorý svojou návštevou dal punc tomuto podujatiu. Jeho hráčske i trénerské úspechy sme vám priniesli v minulom vydaní Dukly, dnes ponúkame rozhovor s týmto úspešným hráčom i trénerom volejbalu.

 Pán Prieložný, ako ste sa vlastne dostali k volejbalu?

 "K tomuto športu som mal jednoduchú cestu, pretože pochádzam z volejbalovej rodiny. Moja mama hrala aktívne volejbal a dokonca si pamätám, že som ako malý chlapec bol s ňou aj na zápase v Snine. Som totiž jedináčik a mamička sa snažila podľa možnosti brať ma stále so sebou či už na tréningy alebo na zápasy. Čiže po skončení jej aktívnej kariéry som k volejbalu vlastne pričuchol. A predpoklady pre tento šport som mal aj vzhľadom na svoju výšku. Už ako 15-ročný som bol v juniorskom výbere Československa, na svojich prvých majstrovstvách Európy medzi dospelými som bol asi 7-8 najvyšší hráč."

 Aké sú vaše najväčšie hráčske úspechy?

 "Zúčastnil som sa piatich majstrovstvách Európy, dvoch majstrovstiev sveta, jednej svetovej univerziáde, na svetovom pohári a jedných olympijských hier. Tretie miesto na svetovom pohári (1985) si cením vyššie ako druhé miesto na Európe. Na svetovom pohári sa totiž stretli najlepšie mužstvá z každého kontinentu celého sveta a hralo sa systémom každý s každým."

 Ste spokojný s tým, čo ste ako volejbalista dosiahli?

 "Snažením každého v tom ktorom športe je dosiahnuť stále viac a viac, ale v rámci tých možnosti, ktoré sme vtedy mali, myslím si, že môžem byť spokojný. V nemalej miere ma teší aj to, že aj v tomto veku si ešte môžem zahrať aj plážový volejbal. V tomto volejbale som dokonca seniorským majstrom Českej republiky."

 Váš syn je členom slovenskej reprezentácie. Takže sa potatil?

 "Adam sa zúčastnil kadetských majstrovstiev Slovenska ako hráč VKP Bratislava tu v neďalekom Vranove a tam ho vyhodnotili za najlepšieho hráča. A to určite každého rodiča poteší."

 Ste známy nielen ako úspešný hráč ale aj ako úspešný tréner. Kde sa vám podľa vás v tejto funkcii darilo najviac?

 "Jednoznačne je to Poľsko, tam som pôsobil v špičkových mužstvách. Podmienky na prácu a popularita tohto športu sa nedá porovnať s našimi. Ako jeden z asistentov poľskej reprezentácie som prispel k tomu, že sme postúpili na olympiádu (2004) a účasť na nej bola pre mňa, ako trénera, určite satisfakciou za tie roky, ktoré som volejbalu venoval."

 Ste určite výborný tréner, ale v súčasnosti netrénujete žiadne mužstvo. Prečo?

 "Áno, je tomu tak, preto využívam aj návštevu takýchto podujatí, na ktoré ma pozvú kamaráti. V tomto roku som zatiaľ neakceptoval žiadnu trénerskú ponuku, prípravy vo všetkých európskych krajinách sa už rozbehli."

 Čo vás pritiahlo do Svidníka?

 "Prijal som pozvanie svojho kamaráta Miša Kudlu a keďže teraz na takéto akcie mám čas, tak som to využil. Spojil som to aj s trénerským seminárom vo Vranove, kde bolo asi 45 trénerov."

 Ako sa vám pozdávalo dnešné volejbalové podujatie vo Svidníku?

 "Najmä v poslednom zápase medzi Svidníkom a Humenným bolo vidieť to, čo dnešný volejbal očakáva. Veľká herná variabilita, smečované i plachtiace podanie. Je vidieť, že tréneri pracujú na tom, aby sa ich mužstvá približovali k modernému volejbalu."

 Čo by ste na záver nášho rozhovoru popriali volejbalu na Slovensku?

 "Keďže som teraz na východe Slovenska chcel by som, aby takéto centrá tohto športu, ako napríklad vo Svidníku a v Humennom, vyrástlo v našej republike stále viac a viac. Určite by to prispelo k zvýšeniu kvality slovenského volejbalu. A určite by to prispelo aj k reprezentačným úspechom Slovenska."

 Koho tipujete za kandidátov na najvyššie priečky v blížiacom sa ročníku slovenskej volejbalovej extraligy?

 "Určite to budú dva bratislavské kluby VKP a bývalé STU, a čo som dnes videl, tak veľmi silnými protivníkmi bude Svidník i Humenné."

 Ďakujem za rozhovor

Autor: Peter Barilla
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.