J. Vlk: "Sezóna bude vyrovnanejšia ako tá minulá"

  Aj počas medzisezónnej prestávky vo volejbalovej extralige mužov sme vás pravidelne informovali o tom, čo sa vo Volejbalovom klube Slávia Svidník deje a ako sa jeho hráči pripravujú minimálne na obhajobu minulosezónnych bronzových medailí. Nakoniec sme si nechali *trénera úspešného kolektívu Jaroslava Vlka, ktorý mal pod drobnohľadom celú prípravu na sezónu, ktorá sa začína už túto sobotu domácim stretnutím s Trenčínom so začiatkom o 17. hodine.

 "Historický úspech svidníckeho volejbalu sme samozrejme oslávili ako sa na východniarov patrí. Prvá oslava bola bezprostredne hneď po odovzdaní bronzových medailí, ďalšia po dvoch týždňoch pri malom rybníčku so všetkým čo k tomu patrí. Ja osobne som sa veľmi tešil na následné dni voľna,

s rodinou sme boli týždeň v Chorvátsku kde bolo všetko aj s počasím tip-top. Horšie to pre mňa s počasím bolo v júli, pretože mám rád teplo a slnko. Oveľa lepšie to bolo v auguste, no vtedy sme už začali ostrú prípravu na novú sezónu. Spokojnosť môžem vysloviť s dvojtýždňovou prípravou vo Vysokých Tatrách, chlapci pracovali veľmi dobre. Absolvovali sme množstvo horských túr až do výšky 2 300 metrov. Celé dni sme mali naplnené od deviatej ráno do pol desiatej večer, keď sme končili rehabilitáciou. Vďaka priaznivému počasiu sme absolvovali všetko, čo sme si naplánovali".

 Počas hernej fázy prípravy ste skoro každý týždeň absolvovali turnaje a to na Slovensku, v Česku i v Poľsku. A vaše pôsobenie na týchto podujatiach bolo veľmi úspešne. Čo vám tieto prípravné zápolenia naznačili pred novou sezónou?

"Oproti vlaňajšku, keď sme hrali ťažšie zápasy najmä s mužstvami z najvyššej poľskej ligy, keď sme veľmi ťažko vyhrali set a nie celý zápas, tentoraz sme hernú prípravu zvolili na Slovensku. Odohrali sme jednodňové turnaje s Humenným a Prešovom. Našu úspešnosť na týchto podujatiach však netreba preceňovať. Zápasy nám ukázali, že toto mužstvo má určitú silu, je stabilizované, má svoje sebavedomie, ktoré získalo najmä v ťažkých zápasoch play-off na konci minulej sezóny. Potvrdilo sa to aj na turnaji v Čechách, kde sme vyhrávali zápasy s domácimi extraligistami, taktiež sme si úspešne

počínali aj na turnaji v Poľsku, kde sme narazili na kvalitných súperov. Tieto súboje nám ukázali, že ešte nie sme schopní odohrať niekoľko lôpt po sebe bez chyby. Na tom stále pracujeme, volejbal je totiž o tom, o chybách".

  Nový súťažný ročník začína už túto sobotu. Čaká vás obhajoba bronzu. Ak by ste chceli známkou ohodnotiť podmienky prípravy, prístup hráčov k nej, výsledky prípravných stretnutí a celkovú atmosféru v klube, akú známku by ste udelili?

 "Hráči vedia, že v tréningovom procese som nekompromisný a tentoraz boli tréningové dávky o niečo vyššie ako pred rokom. Chlapci si pestovali morálno-vôľové vlastnosti aj pri spomínaných výstupoch v Tatrách. V práci s loptou či v posilňovni som nemal k prístupu žiadne výhrady, všetci hráči vedia, čo chceme dosiahnuť spoločnými silami. V zápasoch sa ukázalo kto má aké technické nedostatky a na čom ešte musí popracovať. Hráč musí byť sebavedomý a v tomto smere som na hráčov prísnejší. Ak to mám ohodnotiť známkou od jedna do päť tak by som vybral dva mínus. Nič totiž nie je vždy ideálne. Najmä po hernej stránke musíme zlepšiť aj to základné podanie, čiže plachtiace. Po stránke fyzickej by to malo byť v poriadku".

 Svidníckeho diváka ste svojimi výkonmi v minulej sezóne dosť namlsali. Čo mu chcete s mužstvom ponúknuť v tejto sezóne?

 "Podliezať latku, akú sme si vybojovali v minulej sezóne, chce málokto. No treba povedať, že volejbalová extraliga bude v novom súťažnom ročníku určite silnejšia. VKP bude silnejšie, zbrojí aj Humenné, posilnil sa Prešov, bývalé STU posilnilo tak, že hovoria iba o majstrovskom titule. Päť mužstiev bude určite silných, prekvapiť môže napr. Stará Ľubovňa, ktorá sa skôr posilnila ako oslabila a záver minulej sezóny jej vyšiel veľmi dobre. O ďalších mužstvách nemáme bližšie informácie, takže až v priamom súboji s nimi uvidíme, na čo konkrétne majú. Našim cieľom do nového ročník je opäť hrať o medailové umiestnenie".

 Káder mužstva VK Slávia je stabilizovaný, odišiel na hosťovanie do Prešova Gut, prišiel z Nitry Száraz. Čo od nového hráča v kolektíve očakávate?

 "Rado Száraz prišiel k nám po tom, čo sme mali za sebou už týždeň tvrdej prípravy v Tatrách. Je to skromný chalan a chce vo volejbale dosiahnuť čo najviac. Bez problémov sa zaradil do kolektívu a myslím si, že by mal byť posilou. Na post blokárov máme teraz troch hráčov - Macko, Faron a Száraz. Konkurencia tam je, no sezóna je pomerne dlhá a všetci traja sa na ihrisko určite dostanú".

 Určite ste si nenechali ujsť televízne prenosy z nedávnych majstrovstiev Európy vo volejbale mužov. Kam sa podľa vás európsky volejbal uberá?

 "Ako som už spomínal volejbal je aj o chybách. A tieto špičkové mužstvá ich robia minimum a rozhoduje sa najmä v koncovkách jednotlivých setov. Volejbal je dnes najmä útočne silový, hráči sú veľmi dobre fyzicky pripravení. Rozhoduje aj kvalita podania. Po taktickej stránke sú všetky mužstvá dobre pripravené, takže rozhodujú detaily, jedna - dve lopty. Je o vyspelosti hráčov, ktorí v rozhodujúcich situáciách vedia čo s loptou. Volejbal je, čo sa týka herného systému stále rovnaký, no je tvrdší, razantnejší, s minimom chýb".

  A na záver čo by ste chceli fanúšikom svidníckeho volejbalu pred štartom novej sezóny odkázať?

"Pre nás minuloročná sezóna bola fantastická už len tým, že o naše stretnutia bol obrovský záujem medzi divákmi. Tešíme sa už na prvý zápas, pretože veríme, že ľudia si aj tentoraz nájdu cestu do vcelku dobre vynovenej svidníckej športovej haly. Aj vďaka fanúšikom sme sa mohli tešiť z bronzových medailí, takže dobrými výkonmi od úvodného kola sezóny chceme napomôcť k vytvoreniu fantastickej atmosféry. Ako som spomínal liga bude vyrovnanejšia a tak nielen samotní hráči, ale aj diváci sa majú na čo tešiť. Atmosféru nám závideli všetky mužstvá, ktoré tu hrali a verím, že tomu tak bude aj v novej sezóne. Verím, že divákom ukážeme volejbal, ktorý ich poteší a budú s ním spokojní".

Autor: Peter Barilla
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.