Svidníčania začali s prípravami na novú extraligovú sezónu

 Letné prázdniny sú síce stále v plnom prúde, no volejbalisti Svidníka aj napriek tomu nezaháľajú a presne v ich polovici začali pod taktovkou trénera J. Vlka s prípravou na nový súťažný ročník. Viac informácií o letnej príprave, ale aj o ďalších zaujímavých témach nám v rozhovore priblížil samotný tréner Svidníka J. Vlk.

 

Pán tréner kedy sa začala letná príprava volejbalistov Svidníka na novú extraligovú sezónu a aký bol jej doterajší priebeh?

S letnou prípravou na novú sezónu sme začali od 1. augusta, pričom v prvých dňoch sme využívali v plnej miere najmä tréningové priestory vo Svidníku. Prvé tréningy boli pritom zamerané predovšetkým na kondičnú stránku, hráči teda veľa času strávili v posilňovni, a taktiež bol dostatok času venovaný aj teoretickému oboznámeniu sa s ďalším priebehom a postupom príprav. Následne sme potom 5. augusta odcestovali na sústredenie do Vysokých Tatier, kde viac – menej pokračovala kondičná príprava. Výhodou pre nás bolo počasie, ktoré nám mimoriadne prialo a tým pádom mohli hráči absolvovať dostatočné množstvo turistických pochodov v horskom teréne, čo bolo z hľadiska naberania potrebnej kondície mimoriadne prospešné.

Aký je nasledujúci program v rámci letnej prípravy Svidníčanov?

Po sústredení vo Vysokých Tatrách by mala ďalšia časť letnej prípravy prebiehať hlavne v domácich podmienkach, pričom by mala byť aj naďalej zameraná na kondičnú stránku, no oveľa viac by sa už mal do popredia v plnej miere dostávať dôraz na prácu s loptou a na nácvik herných činností jednotlivcov. V tomto smere však musíme pracovať obzvlášť dôkladne, ak chceme naplniť naše ambície, pretože pred novou sezónou sa niektoré mužstvá výraznejšie posilnili, konkurencia bude teda veľká a nás tým pádom čaká niekoľko ťažkých zápasov.

 

Aké zmeny dosiaľ postihli káder Svidníka oproti minulému súťažnému ročníku?

V rámci zmien pred novou sezónou je potrebné spomenúť najmä odchody univerzála P. Tholta a blokára M. Farona do Prešova, pričom na blok sa po jednej sezóne strávenej na poste univerzála vracia T. Skasko a na post diagonálneho hráča sa nám podarilo získať novú posilu, ktorou je mladý, nádejný a perspektívny hráč J. Kuchárik (20). Okrem toho na hosťovanie do Starej Ľubovne odchádzajú nahrávač Ľ. Závacký a z B – družstva blokár M. Labik.

 

Plánujete okrem vyššie spomínaných zmien aj nejaké ďalšie pohyby v kádri Svidníka?

Pred novým extraligovým ročníkom došlo k výrazným zmenám v kádroch našich najväčších konkurentov na obsadenie medailových pozícií. Výrazne sa totiž posilnil najmä Volley Team, k zmenám došlo aj v kádri Humenného, vo VKP a samozrejme v žiadnom prípade nie je potrebné opomenúť ani Prešov a Myjavu, kde tiež nastali zaujímavé presuny. U nás aj napriek tomu panuje presvedčenie, že káder Svidníka je stabilný, vyrovnaný, dobre koncepčne vyskladaný, má svoju vnútornú silu a zdravého tímového ducha a v neposlednom rade v ňom na všetkých postoch panuje zdravá konkurencia. Práve z tohto dôvodu sa zatiaľ neplánujú žiadne ďalšie odchody a posily, no sezóna bude dlhá a teda ani prípadné odchody a príchody nových hráčov nie sú celkom vylúčené.

 

Aký je Váš názor na nové zmeny v rámci organizácie a priebehu extraligového ročníka 2012/2013?

V rámci nových súťažných zmien v slovenskej volejbalovej extralige mužov je veľkou výhodou nielen pre nás, ale aj pre ostatné mužstvá, ten fakt, že zápasy základnej časti by sa mali hrať iba v sobotu. Z toho vyplýva, že sa vyhneme prípadným situáciám, kedy by sme mohli hrať v sobotu doma a následne v nedeľu v Bratislave. To je pomerne pozitívna správa hlavne pre hráčov, ktorí budú mať dostatok priestoru na oddych, regeneráciu a samozrejme im ostane aj viac voľného času. Túto zmenu teda vítam pozitívne. Na druhej strane zmeny ohľadom MEVZY (Stredoeurópska liga) vnímam veľmi kriticky, pretože sa mi osobne zdá nezmyselné, aby naše mužstvá (Humenné a Volley Team) nehrali od začiatku domácu súťaž iba preto, že budú nastupovať v Stredoeurópskej lige. Totižto v oveľa silnejších ligách, napr. v Taliansku, v Poľku, v Rusku a i. je úplne bežné, že družstvá, ktoré hrávajú Ligu majstrov, alebo iné nadnárodné súťaže, hrávajú od začiatku aj domácu ligu a nezapájajú sa do nej až v nadstavbe, či dokonca v play-off. V tomto smere sa žiaľ u nás vytvoril precedens, ktorý je pre mňa len ťažko akceptovateľný, pretože to oslabuje našu extraligu a hráči tým pádom prichádzajú o kvalitné zápasy, ktorými sa môžu výkonnostne posunúť vyššie.

 

Ako na základe doterajšej prípravy vidíte ambície Svidníka v nastavajúcej sezóne?

Čo sa týka našich ambícií, tak tie sú pre novú sezónu rovnaké, ako boli tie v predchádzajúcich súťažných ročníkoch, a teda aj v tejto nastávajúcej sezóne sa chceme umiestniť čo najvyššie. Do úvahy pripadá aj medailový stupienok, no o tom je samozrejme ešte priskoro hovoriť. Všetko totiž ukáže čas.

 

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.