Niektorým poplatkom v zdravotníctve odzvonilo!

 Najčastejším poplatkom u lekárov je koniec! Novela zákona je síce podľa niektorých nedomyslená a v rámci legislatívy nejasná, no už od prvého apríla sa stane realitou. 

Cieľom novely je zamedziť zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vyberať úhradu za to, čo je súčasťou zdravotného výkonu. Ruší sa šesť poplatkov – prednostné vyšetrenie, objednanie pacienta na vyšetrenie vrátane objednania sa na konkrétny čas, vypísanie receptu či lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, potvrdenie o návšteve lekára a iného zdravotníckeho pracovníka, výmenný lístok k špecialistovi. Ide o najviac využívané platby v ambulanciách. Od lekára by ste mali dostať od apríla i bloček. Podľa ministra zdravotníctva Viliama Čislára je to dobrý zákon. Čo si o tom myslia lekári z praxe? 

OBVOĎÁČKA: POPLATOK ZA NÁVRH NA KÚPEĽNÚ LIEČBU MOHOL ZOSTAŤ

Podľa slov všeobecnej lekárky Andrey Kormaníkovej niektoré poplatky všetci lekári doteraz aj tak nevyberali. „Poplatky za vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, za potvrdenia do práce a výmenné lístky sme v našej ambulancii ani nevyberali. Naopak, účtovali sme za CRP, potvrdenie na sociálne účely či pri vstupe do zamestnania, kde sa posudzuje zdravotná spôsobilosť na výkon práce.“ Dôležité je vtedy pacienta naozaj vyšetriť. „To nie je len obyčajná pečiatka. Je to veľká zodpovednosť a musíme urobiť potrebné vyšetrenie.“ Tvrdí, že pacient bez toho nezistí, či mu nechýba nejaká látka, a potom sa mu to môže prejaviť pri vstupe do práce. Lekári, ktorí dávajú pečiatky bez ošetrenia, robia podľa nej chybu. Nesúhlasí však s rušením poplatku návrhu na kúpeľnú liečbu. „Čaká nás s tým viac práce. Závisí do toho, ako sa k tomu pacienti postavia, no zrejme to začnú zneužívať. Budú si ich chcieť dať vypísať, no napokon na liečbu nemusia nastúpiť.“ Prednostné vyšetrenia sa týkajú skôr odborných lekárov. „U nás sa prednostné využívajú iba ojedinele, len raz za týždeň alebo za mesiac. Mladým sa nechce čakať, keď je viac ľudí v čakárni. Väčšinou sa ponáhľajú a radšej si zaplatia. Hoci ich od toho odrádzame, lebo je to niekedy zbytočné,“ dodáva.

ODBORNÍ LEKÁRI: POPLATOK ZA PREDNOSTNÉ OŠETRENIE RUŠIŤ NEMALI

Mnohí súkromní lekári sú proti rušeniu prednostných ošetrení.  „Podľa môjho názoru je to dobré pre ľudí, že sa zrušili poplatky. Potvrdenie tlačiva do práce sa mi zdá zbytočné, ani ostatné nie sú takým problémom. Ale prednostné rušiť nemuseli,“ vraví sekundárna lekárka pôsobiaca vo svidníckom zdravotníckom zariadení. Chirurg Štefan Zelník v tlači prezradil, že na zrušenie prednostných vyšetrení doplatí práve pacient. Budú sa podľa neho predlžovať čakacie doby, na obnovu prístrojovej techniky či samotných priestorov bude menej financií. „Zrušenie možnosti prednostného vyšetrenia a poplatku zaň naštartuje ekonomiku  alebo vyženie našich pacientov do susedných štátov, kde si za službu budú môcť zaplatiť.“ 

NÁZORY Slovenskej lekárskej komory a Asociácie súkromných lekárov SA RÔZNIA

S novelou súhlasí viceprezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth, ktorý sa v médiách vyjadril, že lekár je súkromný podnikateľ a môžeme si vyberať, akého chceme. „Nikto mu nemôže určovať, koľko si má od pacienta účtovať. Kto je nespokojný, zaklope na iné dvere.“ Podľa neho sa nedá presne stanoviť rovnaká výška poplatkov vo všetkých častiach Slovenska. Podľa informácií SITA má Slovenská lekárska komora iný názor. Prezident SLK Marian Kollár tvrdí, že bude nevyhnutné nahradiť výpadok príjmov ambulantných poskytovateľov platbami zo strany zdravotných poisťovní. „Poplatky od pacientov boli jedným zo zdrojov financovania ambulancií. Príjmy zo zdravotných poisťovní sú nedostatočné,“ uviedla i členka zdravotníckeho výboru Edita Hlavačková. Ich právny poradca uvádza, že to nie je v prospech poskytovateľa ani pacienta. Novela bude platiť od 1. apríla 2015 na základe podpisu prezidenta Andreja Kisku.

 

Anketa: Súhlasíte so zrušením poplatkov u lekárov? 

Daniela Fedáková, Okrúhle (26): Podľa mňa je to dobré riešenie, pretože aj tak každý z nás musí platiť zdravotnú poisťovňu, tak prečo by sme mali platiť zvlášť aj u lekára?

Dávid Mikula, Terňa (29): Ja by som poplatky u lekára zrušil. Som už síce  päť rokov poistený v zahraničí, konkrétne v Nemecku, a u nás nenavštevujem lekárov. Tam mi hradí všetko poisťovňa a tak by to malo byť aj u nás.

Zuzana Guregová, Dubie (24): Súhlasím s tým, aby ich zrušili.

Ivana Miňová, Kurima (27): Dala by som zrušiť, nech ma každý to isté právo na lekára.

Kristína Polačková, Dukovce (26): Myslím si, že je to pre pacientov dobré riešenie.

Jana,  Svidník (50): Zrušenie je podľa mňa ok, ale prednostné by mali zostať. Mnohým ľuďom to vyhovuje.

 

ZOSTANÚ POPLATKY ZA NEHRADENÉ VÝKONY

Na aké poplatky budú mať lekári podľa ministerstva zdravotníctva nárok? 

Podľa ministerstva zdravotníctva budú môcť lekári vyberať poplatky za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia (napríklad za potvrdenia o spôsobilosti pre autoškoly či na zbrojný pas) podľa cenníka umiestneného na viditeľnom mieste. Cenník bude kontrolovať samosprávny kraj, výšku si aj naďalej stanovuje lekár. Na doklade o zaplatení musí byť presná špecifikácia poplatku z cenníka. 

 

ČESI ZRUŠILI POPLATKY

U susedov sa od nového roku  zrušili poplatky u lekára. Český pacient zaplatí iba 90 Kč za ošetrenie na pohotovosti. Donedávna mohli byť ošetrení za 100 Kč v nemocniciach a za 30 Kč stálo ošetrenie u ambulantných lekárov. O 5% sa zvýšili tarifné platy lekárov, sestier a nezdravotníckych pracovníkov. (mc)


Autor: Cigľárová
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.