Jozef Keselica, obdivovateľ Andyho Varhola a tvorca rusínskej hymny Karpaty, tragicky zahynul

Vo veku 57 rokov tragicky zahynul veľký obdivovateľ Andyho Varhola a tvorca mnohých publikácií, článkov a výstav Jozef Keselica. Tvorca rusínskej hymny Karpaty . Karpaty tragicky zahynul pri návrate z vernisáže v Medzilaborciach, keď jeho vozidlo z dosiaľ nezistených príčin zišlo z cesty a narazilo do stromu.

 

ZANIETENÝ OBDIVOVATEĽ ANDYHO VARHOLA

Jozef Keselica bol rusínskym hudobníkom, propagátorom umenia a zapáleným šíriteľom Andyho Varhola. Zbieral všetko, čo bolo s týmto umelcom akokoľvek prepojené. Jozef Keselica vystupoval pod pseudonymom Keso. Jeho zameraním bola výuka anglického jazyka. Jozef Keselica sa narodil 4. apríla 1961. Prakticky sám vybudoval najväčšiu zbierku na Slovensku a možno i v Európe týkajúcu sa Andyho Varhola, ktorá obsahuje tisíce kníh, fotografií a dokumentov. V roku 1994 sa zúčastnil aj slávnostného otvorenia múzea Andyho Varhola v Pittsburghu, predtým v roku 1991 bol účastníkom otvorenia múzea venovaného pamiatke Andyho Varhola v Medzilaborciach. Viedol kapelu ČUMzBAGERA, písal články do novín, vystavoval warholovské propriety, organizoval koncerty a ďalšie kultúrne podujatia. Založil aj The Andy Warhol pop art club v Svidníku, urobil množstvo výstav, audiovizuálnych programov a rozhlasových pásiem. Jozef Keselica rovnako tak účinkoval v televíznych reportážach domácej a zahraničnej produkcie a v dokumentárnych filmoch. Najznámejšie sú Warhol nation - Warholov národ autorov Toma Triera a Jakoba Hogela a I am from nowhere – Jem znykadi – Som odnikiaľ režiséra Georga Mischa. Jeho film s názvom 15 minút slávy Andyho Warhola získal bronzovú medailu Unica vo Villa Carlos de la Paz v Argentíne v roku 1993.

TVORCA RUSÍNSKEJ HYMNY TRAGICKY ZAHYNUL

Pieseň Karpaty. Karpaty bola prvým počinom pani Ľudmily Šandalovej, ktorá vo svojej skromnej textárskej dielničke skĺbila vlastnú životnú skúsenosť a tradovaný životný príbeh nemalého počtu Rusínov. I jej baladu zhudobnil známy rusínsky aktivista a propagátor životného diela A. Warhola Mgr. Jozef „KE$O“ Keselica. Zborová dirigentka a korepetítorka Nadežda Sičáková a primáš FS Makovica Slavomír Kaliňák upravili skladbu do konečnej podoby. Vďaka všetkým menovaným a sponzorom vznikla štúdiová nahrávka „Karpaty, Karpaty“, ktorá vyšla ako singlová skladba na CD nosičoch. Životná púť umelca Jozefa Keselicu nečakane tragicky skončila pri návrate z vernisáže a krstu knihy v Múzeu Andyho Varhola v Medzilaborciach. Keselica sa vernisáže zúčastnil, domov sa však už nevrátil. Jeho telo spolu s vozidlom sa našlo až po troch dňoch na Poľanskom kopci neďaleko obce Malá Poľana. Podľa vyjadrenia polície Keselica za presne nezistených okolností zišiel s vozidlom mimo vozovky po pravej strane v smere svojej jazdy a prednou časťou vozidla  narazil do stromu. Pri dopravnej nehode utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. (ver)

 

 


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk