Slávia VK PU Prešov - VK Slávia Svidník 3:2 (22,20,-18,-20,16)

Po šnúre domácich víťazstiev séria prehier v jednom týždni

Po štyroch domácich víťazstvách sa Svidníčania posunuli v priebežnej tabuľke na štvrté miesto a mali výborne našliapnuté na dobrú štartovaciu pozíciu pred blížiacim sa play off. Kvôli reprezentačným povinnostiam jedného z hráčov Prešova sa zápas s Prešov Slávia presunul na utorok. Tento týždeň tak Svidníčanov čakali tri ťažké, no o to dôležitejšie zápasy.

Nádherný volejbal s nešťastným koncom
Vedenie klubu Svidníčanov zabezpečilo pred týmto zápasom dopravu pre fanúšikov Svidníka. Tí sa na cestu vybrali spred športovej haly vo Svidníku, no na zákrutách pred Šarišským Štiavnikom ich čakalo prekvapenie. Z opravovaného výfuku vyrazili plamene, keď sa do výfuku chytila izolácia. Po zástavke potrebnej na uhasenie pokračovali v ceste na volejbalový zápas už bez ďalších komplikácií. Na zápas sa vybralo aj množstvo ďalších fanúšikov na vlastných autách, a tak v Prešovskej hale v publiku počtom aj hlukom dominovali Svidníčania. Veľmi efektný bol hlavne príchod fans, keď sa v tichu útrob haly zrazu rozduneli bubny a jednohlasné SLÁVIA.
Už prvé lopty zápasu dávali tušiť, že to nebude také jednoduché, ako si hráči Svidníka pred zápasom mysleli. Do stavu 4:4 sa bodíky pripisovali na obidvoch stranách. Za tohto stavu sa presadil smečom Prešovčan Beňa a následne výborným podaním zvýšil na 6:4. Po smeči a úspešnej ulievke Rajdugu a nahrávača Kseňáka sa podarilo Svidníčanom vyrovnať priebeh stretnutia na 6:6. Po nádherných výmenách, ktoré mali diváci možnosť zhliadnúť v tejto fáze zápasu, zakončoval jednu z nich stredom siete Skasko a Svidník sa ujal dvojbodového vedenia 9:7. Domáci však rýchlo po smeči Németha do siete a výbornom podaní vyrovnali stav prvého setu. Následným zablokovaním spoza útočnej čiary smečujúceho Rajdugu sa Prešovčania ujali vedenia. Po výbornej prihrávke Németha smečoval stredom siete vysoko ponad súperov dvojblok Skasko a vyrovnal priebeh setu na 11:11. Po následných pokazených podaniach na obidvoch stranách si súperi pripísali na svoje kontá po budíku. Prvýkrát pomohol domáci rozhodca domácim, keď Svidníčanom odpískal zlé postavenie a namiesto bodu pre Svidník a vybudovanie si dvojbodového náskoku pred blížiacou sa koncovkou prvého setu vyrovnal stav jeho priebehu na 13:13. Do vedenia sa však po chybách Svidníčanov dostali domáci hráči a vytvorili si trojbodové vedie. Tento stav korigoval až smečom na bezblok Rajduga, ktorý sa následne postavil na podanie. Výbornou hrou za neustáleho povzbudzovania fanúšikov sa Svidníčanom podarilo priblížiť na rozdiel jedného bodu. Za tohto stavu pristúpil tréner domácich Ľuboslav Šalata k dvojitému striedaniu. No ani to nepomohlo, naopak, Németh jednoblokom zastavil útok domácich z kolíka, a tým vyrovnal stav stretnutia na 16:16. Po bode si súperi na svoje konto pripisovali až do stavu 19:19, keď sa do lopty oprel Vokál a delovkou strhol vedenie na stranu hostí. Za tohto stavu si tréner domácich vyžiadal oddychový čas. Ten sa mu vyplatil a domáci nepustili Svidníčanov do budovania ďalšieho náskoku. Naopak výborným podaním sťažili útok Svidníčanov, keď s problémami prehadzoval „zadarmo“ Skasko. To Prešovčania využili a útokom sa ujali vedenia z druhého kolíka. Za Svidníčanov ešte vyrovnal Németh. No to bolo zo strany hostí v tomto sete všetko. Po podaní Svidníčanov si bod po útoku stredom siete pripísali Prešovčania. Po ich následnom podaní Vokál v prvom pokuse o smeč loptu nadrazil o blok, hneď nato na neho smerovala aj druhá nahrávka, no loptu poslal vysokým lobom do outu. Za stavu 23:21 si tréner hostí Michal Kudla vypýtal oddychový čas. Ďalšie podanie zo strany Prešova smerovalo do outu. Na podanie sa postavil Vokál, ktorému sa v tomto sete podanie darilo, no vzhľadom na vysoký stav zvolil podanie s menšou razanciou, ktoré Prešovčania bez problémov spracovali a z následného útoku si pripísali 24 bod. Na podanie sa postavil Beňa a podaním na istotu narobil Svidníčanom toľko problémov, že si nedokázali nahrať a prehodili loptu zadarmo stredom siete. Útok domácich však Svidníčania ešte zachytili, no lopta po smeči Rajdugu skončila na dvojbloku domácich a následne na polovici Svidníčanov.
Prešovčania nastúpili do druhého setu posilnený víťazstvom v prvom sete. To sa odzrkadlilo na hrozivom stave 5:0. Po chybách, ktoré hráči Prešova v tejto fáze hry urobili, hlavne na podaní umožnili Svidníčanom korigovať na 8:5. Svidníčania však v chybovaní neostali súperovi nič dlžní a po chybách Rajdugu a Németha vybudovali Prešovčanom náskok na 10:6. Za stavu 13:7 tréner hostí stiahol z ihriska Németha a dal šancu Barlíkovi. Ten sa mu za túto príležitosť hneď aj odmenil, keď smečom po čiare pripísal na konto hostí jeden bod a hneď ďalší úspešným blokom, ktorým „pridusil“ útok domáceho Digoňu. Svidníčanom sa podarilo korigovať stav na 15:14 pre domácich po chybách Prešovčanov v útoku aj na podaní. Následne podanie Skaska do outu, smeč Rajdugu do jednobloku a nedorozumenie Kseňáka so Škvarekom pri pokuse o útok stredom siete znamenalo opäť vedenie Prešova o štyri body. Za tohto stavu vystriedal na prijme Rajdugu Drobňák. Ten však svoju úlohu pokúsiť sa čo najlepšie prihrať súperove podanie nesplnil a po jeho nepodarených príjmoch sa domácim podarilo zvýšiť svoj náskok. Za stavu 21:14 z ihriska odišiel Drobňák a späť sa vrátil Rajduga. Tomu sa podarilo smečom korigovať stav, vybojovať bod a možnosť podania Svidníčanom. Na podanie sa postavil Vokál, ktorý delovým podaním z výskoku narobil domácim značné problémy. Domáci prehadzovali lopty takmer zadarmo, no túto príležitosť nedokázali hostia využiť, keď po ďalšej nepresnosti medzi Kseňákom a Škvarekom smerovala lopta do siete. Za stavu 23:15 konečne došlo k tak prepotrebnému striedaniu, keď trápiaceho sa Kseňáka vystriedal na nahrávke Závacký. Jeho príchod znamenal oživenie hry, aj keď za takého stavu je zvrat v sete takmer utópiou. Zavacký sa hneď blysol nádhernou nahrávkou z kolien za hlavu cez celú útočnú zónu a Vokál smečoval na bezblok. Ďalší bod pripísal Závacký, keď po tvrdom podaní Rajdugu smečoval loptu, ktorú sa prihrávajúcim Prešovčanom nepodarilo udržať na svojej polovici ihriska. Za stavu 23:18 tréner domácich striedal. Ďalší útok Prešova sa hosťom podarilo v poli zachytiť, no nie natoľko, aby z neho dokázali pripraviť útok, a tak loptu prstami odovzdali domácim. Tí to hneď využili a dostali sa k prvému setbalu v druhom sete. Výborne však zasa z kolien našiel Závacký Vokála a ten korigoval na 24:20. Po ľahkom podaní Škvareka však útokom ponad bloky Prešovčania využili druhý setbal.
Už záver tohto setu predznamenal vývoj ďalšieho priebehu zápasu. Svidníčania nastúpili do tretieho setu s obrovským nasadením a navzájom sa povzbudzovali a hecovali. Vyrovnaný stav bol do stavu 11:11, keď Svidníčania konečne takmer po jeden a pol sete začali využívať výhodu obra Skaska, ktorý sa bez problémov presadzoval stredom siete ponad bloky súperov. Prešovčania ešte udržali krok do stavu 15:15. Potom však prišli chvíle Svidníčanov. Výborne podával z výskoku Vokál. Na sieti a v poli hral výborne Barlík, v útoku Vokál s Rajdugom. Domáci sa v tejto časti hry rozsypali ako čaj. Nepresnosťami v nahrávke a následnými chybami v útoku umožnili hosťujúcim hráčom vybudovať si náskok o 4 body. Záver setu patril Skaskovi a jeho podaniu. Jeho prvé podanie robilo Prešovčanom obrovské problémy a druhé znamenalo eso a víťazstvo v treťom sete.
Začiatok štvrtého setu mal rovnaký priebeh ako druhý, len pozície sa vymenili. Hostia posmelení víťazstvom v predchádzajúcom sete sa bez rešpektu pustili do súpera a vybudovali si náskok 9:5. Prišli však chyby, ktorými Svidníčania pomohli korigovať svoj náskok na 13:12. Výbornými blokmi sa predvádzala dvojica Macko- Vokál. Keď sa im nepodarilo útok súpera úplne zastaviť aspoň ich nadrážali a takto spomalené lopty ich spoluhráči v poli bez problémov spracovávali. Výborne hrala aj dvojica Závacký -Vokál, ktorí sa na ihrisku nepotrebovali vidieť a vždy sa stretli v nádherných kombináciách. Vokál navyše aj výborne podával. Takéto razantné podania z výskoku Svidnícki fanúšikovia ešte nemali možnosť vidieť v žiadnom zápase. Prešovčania robili aj naďalej množstvo chýb, keď ich podania a útoky končili v outoch. Na druhej strane sa vo všetkých činnostiach darilo Svidníčanom, a tak si vybodovali náskok piatich bodov, ktorý udržiavali až do konca setu. Ten sa podarilo domácim skorigovať o jeden bod, no to bolo z ich strany všetko, a tak hostia vyrovnali stav na 2:2.
O výsledku rozhodol až tajbrejk. Výborná hra pokračovala aj naďalej a bez pochýb to bol jeden z najkrajších doterajších zápasov sezóny. Svidníčania si hneď v úvode setu vybudovali dvojbodový náskok, no o ten ich pripravili rozhodcovia. Zasa odpískali zlé postavenie a následne si nevšimli hráča Prešova, ktorý sa trepotal v sieti ako práve ulovená ryba. Svidníčanov to však nezlomilo a naďalej pokračovali vo výbornej hre. Dokonca sa im podarilo vybudovať si trojbodový náskok, keď sa nádherným blokom predviedol Rajduga a Barlík úspešne smečoval spoza útočnej čiary proti súperovmu trojbloku. O tento náskok sa však pripravili laxnými chybami Svidníčania sami. Za stavu 11:9 im iba stačilo štyrikrát otočiť a pripísali by si zaslúžené víťazstvo. Namiesto toho Skasko pokazil podanie, keď sa pokúšal zo zeme podávať na istotu, „buchta“ v jeho prevedení skončila v oute. Zároveň sa hráčom Prešova podarilo nechytateľne zablokovať útok Vokála. Smeč Barlíka do outu už znamenal vedenie Prešova 14:13 a zároveň aj prvý setbal. Na 15:15 sa hosťujúcim hráčom podarilo ešte vyrovnať kompaktne postaveným blokom v zložení Macko, Vokál. K mečbalu sa dostali aj hostia, no Vokál za stavu 16:15 pre Svidník pokazil podanie z výskoku do siete. Takto ponúknutú šancu už Prešovčania nepustili, podali na istotu, podarilo sa im zachytiť útok Svidníčanov a získať ďalší mečbal. Ten aj využili, keď jednoblokom zachytili pokus o útok stredom siete v podaní Skaska.
Svidníčania sa tak po výbornom výkone, vlastnými chybami pripravili o potrebné body a skomplikovali si účasť v prvej skupine play off.

Zostava Svidník: Kseňák, Škvarek, Németh, Rajduga, Skasko, Vokál, Soták (libero), stiedali: Barlík, Závacký, Macko, Drobňák